Pēdējo gadu laikā apsardzes nozarei arvien lielākas grūtības sagādā darbinieku nodrošināšana. Šī problēma īpaši izgaismojās pandēmijas laikā, kad valdības ierobežojumi un noteikumu prasības radīja vilkmi pēc papildu apsardzes darbiniekiem tirdzniecības centros un publiskās ēkās. Darbaspēka trūkums noved arī pie izmaksu pieauguma, lai piesaistītu arvien vairāk cilvēkresursu, kas savukārt pakalpojuma saņēmējiem liek uzdot jautājumu: “Vai fiziskā apsardze man vispār ir nepieciešama?”

“Fiziskās apsardzes stundas likmes izmaksas ļoti strauji kāpj, taču tāpat trūkst cilvēkresursu. Attiecīgi, plānojot ilgtermiņā un arī situācijās, kurās nepieciešama tūlītējā problēmas risināšana, efektīvāk ir ieguldīt tehnoloģijās, kuras atmaksājas diezgan ātri,” skaidro Drošības profesionāļu asociācijas valdes loceklis Mārtiņš Melnis.

Melnis arīdzan norāda, ka tehnoloģijām attiecībā pret cilvēku ir savi ieguvumi: “Tehnoloģijas nodrošina nepārtrauktu darbību, ja tās tiek izmantotas korekti. Tādējādi tiek izslēgti dažādi riski, kā, piemēram, darbinieka saslimšana vai neierašanās darbā, pārkāpumi vai citas nepilnības.”

Taču, neraugoties uz to, ka tehnoloģiju pieejamība ir palielinājusies, vismaz pagaidām ir darbi, kurus nevar veikt tikai tehnoloģijas un kur vēl aizvien nepieciešams fizisks darba spēks.

Komentējot situāciju Latvijā saistībā ar fiziskās apsardzes aizstāšanu ar tehnoloģijām, Melnis kā galveno problēmu uzsver, ka, neņemot vērā risinājumu pieejamību, joprojām trūkst uzņēmumu, kas spēj risinājumus apkalpot un nodrošināt pēcpārdošanas procesu. Tāpat uzņēmumiem, kas piedāvā fiziskās drošības risinājumus, trūkst kiberdrošības zināšanu, un nereti nepieredzējis uzņēmējs, ieviešot drošības risinājumu, pakļauj klientu kiberdrošības un datu aizsardzības riskiem.

28. aprīlī norisināsies Drošības profesionāļu asociācijas organizētā “Latvijas drošības konference 2022”, kur viens no runātājiem būs arī LMT drošības direktors Egons Bušs, daloties savā pieredzē par fiziskās drošības digitālo transformāciju. Konference pulcēs vairākus simtus drošības profesionāļus un vairākus Baltijas vadošos drošības tehnoloģiju uzņēmumus, kas izstādīs savus risinājumus. Sīkāk par konferenci: www.dpalv.lv/konference